Istorie Decembrie 7, 2014

Biserica din Ciurea închinată Sfântului Nicolae a fost ridicată între anii 1904-1909 de către arhitectul italian Carlos Scolari, pe locul unui alt lăcaş de cult din lemn, care, din cauza vitregiilor vremii, s-a dărâmat.

Este pictată în stil neoclasic de către pictorul Gheorghe Ionescu din Iaşi, ucenic al pictorului Gheorghe Tattarescu.

În ultimii ani s-au realizat mai multe lucrări de restaurare şi reconsolidare, atât în interior, cât şi la exterior. "La interior s-a restaurat pictura şi s-a reintegrat acolo unde era căzută. S-au achiziţionat strane noi şi mobilier nou. Exteriorul a fost acoperit cu praf de piatră şi a fost realizată icoana praznicală în tehnica mozaic. Au fost reparate acoperişul şi turla mare, fisurată din cauza cutremurelor.

În ultimii cinci ani a fost ridicată casa socială de către meseriaşii din satul Ciurea şi agheazmatarul.